Çikolata Kaplama Hatları

 
- ÇİKOLATA KAPLAMA NEDEN YAPILIR?
 
Günümüz rekabet koşulları içerisinde, ürün çeşitlilğini ve ürün katma değerini artırmak için vazgeçilmez uygulamalardan bir tanesi ve hatta en önemlisi mevcut ürünlerin çikolata ile kaplanarak ortaya çıkarıldığı çikolata kaplı ürünlerdir. Bugün atıştırmalık ürünler içerisinde başta gofret, bisküvi, kek ve pastalar olmak üzere, pişmaniye, lokum, cezerye ve hatta kurutulmuş meyveler dahi çikolata kaplanarak pazara sunulmaktadır. Çikolata kaplama sayesinde ürünler hem lezzet açısından hem de görsel olarak rakiplerine üstünlük sağlamakta, ürün satışına ciddi katkıda bulunmaktadır.
 
Peki endüstriyel çikolata kaplama nasıl yapılır? 
 
Kısaca standart bir kaplama süreci hakkında bilgi vermek gerekirse;
 
Öncelikle kaplanacak ürünler bir ürün bandı üzerinde çikolata kaplama makinesine gelmektedir. Önceden hazırlanmış kaplama çikolatası stok tankları aracılığıyla sürekli olarak kaplama makinesine beslenir. Çikolata kaplama makinesi çikolata şelaleleri aracılığıyla tel bant üzerinde hareket halinde bulunan ürünlerin üzerine homojen olarak sürekli bir akış sağlar. Aynı zamanda alt kısımda yine çikolata taşırma hazneleri bulunur. Bu kısımda alt ve üst kısmı tamamen çikolataya kaplanan ürün, üzerindeki fazla çikolataların uzaklaştırılması için hava perdelerinin altından geçer. 
 
Tercihe göre üzerine uygulanan çizgisel dekor çizgileri atıldıktan sonra ise son olarak kaplama makinesinin çıkışında üründe oluşan küçük kuyrukların temizlendiği bir çapak kırma işlemine tabi tutulur.
 
Kaplama işlemi tamamlanan ürün soğutma tüneline aktarılır. Soğutma tüneli girişinde bulunan granül dökücü ile üzerine parçacıklar döküldükten sonra tünel boyunca soğutulur ve kaplama işlemi tamamlanmış olur.
 
Soğutma tüneline konulan tel bant ile soğutma tüneli içerindeki parçacıklar tahliye edilerek tekrar kullanılmak üzere granül dökücü haznesine geri beslenir.
 
- ÇİKOLATA KAPLAMA SÜRECİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
 
Endüstriyel üretimlerdeki kapasite yüksek olduğu için çikolata kaplama üzerinde titizlikle durulması gereken bir süreçtir.
Bu anlamda yapılan kaplamanın homojenliği, uygun materyal ve ortam ısı sıcaklığı, özellikle gerçek çikolata kaplama sürecindeki ortam ve ekipman şartlandırması, gramaj dengesi ve ürün kaplama sonrası ürün görselliği en önemli konulardır. Yüksek kaliteli bir çikolata kaplama için yüksek nitelikli ekipmanlar, kaliteli hammadde, doğru formülasyon ve tecrbübe ve birikim sahibi operatör gereklidir.
 
Aynı şekilde soğutma işlemi de teknik detaylara sahip bir işlemdir. Ürün için doğru soğutma eğrisi hesaplanarak, ısı dengesi ve zaman senkronizasyonu sağlanmayan soğutma işlemlerinde, ürünün istenilen formu almaması ya da çikolata üzerinde beyaz leke oluşumu ya da parlaklık sorunları sık karşılaşan problemlerdir.
 
 Eğer bir çikolata kaplama hattına ihtiyacınız var ise, size en uygun sistemi birlikte tespit edelim. 
 
Her türlü sorunuz için bizimle iletişime geçin.